CGS274UHX5L3PD
Mfr.Part #
CGS274UHX5L3PD
Description
CAP ALUM 270000UF 25V SCREW
Tolerance :
-10% +75%
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
30A @ 120Hz
yes
Length :
144.143mm
Ripple Current @ High Frequency :
39A @ 10kHz
Lead Pitch :
31.75mm
Terminal Pitch :
31.7mm
Ripple Current :
30A
Diameter :
76mm
Leakage Current :
15.59mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
270000μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
25V
Height Seated (Max) :
5.625 142.88mm
Datasheets
CGS274UHX5L3PD
Cornell Dubilier Electronics CGS274UHX5L3PD
CGS 270000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 30A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals