CGS273U075X3L
Mfr.Part #
CGS273U075X3L
Description
CAP ALUM 27000UF 75V SCREW
Leakage Current :
8.54mA
Height :
92mm
Diameter :
76mm
Tolerance :
-10% +75%
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Ripple Current :
12.5A
Height Seated (Max) :
3.625 92.08mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Ripple Current @ High Frequency :
16.25A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
12.5A @ 120Hz
Series :
CGS
Terminal Pitch :
28.6mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19mOhm @ 120Hz
Capacitance :
27000μF
Voltage - Rated DC :
75V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
31.75mm
Datasheets
CGS273U075X3L
Cornell Dubilier Electronics CGS273U075X3L
CGS 27000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 12.5A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals