CGS273U075V4C
Mfr.Part #
CGS273U075V4C
Description
CAP ALUM 27000UF 75V SCREW
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Diameter :
50.8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16mOhm @ 120Hz
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Chassis Mount
Number of Pins :
2
Lead Pitch :
22mm
Ripple Current @ High Frequency :
14.3A @ 10kHz
Tolerance :
-10% +75%
Ripple Current @ Low Frequency :
11A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
75V
Leakage Current :
8.54mA
Height :
105mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
27000μF
Ripple Current :
11A
Datasheets
CGS273U075V4C
Cornell Dubilier Electronics CGS273U075V4C
CGS 27000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 11A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals