CGS273U050V4C
Mfr.Part #
CGS273U050V4C
Description
CAP ALUM 27000UF 50V SCREW
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
12.09A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Tolerance :
-10% +75%
Lead Pitch :
22mm
yes
Length :
104.78mm
Capacitance :
27000μF
Ripple Current :
9.3A
Diameter :
50.8mm
Height :
105mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
9.3A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
EAR99
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
Unknown
Leakage Current :
6.97mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm @ 120Hz
Datasheets
CGS273U050V4C
Cornell Dubilier Electronics CGS273U050V4C
CGS 27000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 9.3A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals