CGS272U040R2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGS272U040R2C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2700UF 40V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
40V
Series :
CGS
Ripple Current @ Low Frequency :
4.2A @ 120Hz
Leakage Current :
6mA
Termination :
Screw
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
2700μF
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Shape :
Binding Post
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Number of Terminations :
2
Diameter :
35mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
42mOhm @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Tolerance :
-10% +75%
Ripple Current @ High Frequency :
5.46A @ 10kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Ripple Current :
4.2A
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lead Pitch :
12.7mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Height :
54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
CGS272U040R2C
Cornell Dubilier Electronics CGS272U040R2C
CGS 2700μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 4.2A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals