CGS264U016V5L
Mfr.Part #
CGS264U016V5L
Description
CAP ALUM 260000UF 16V SCREW
Tolerance :
-10% +75%
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Pitch :
22mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
50.8mm
Length :
145.286mm
Ripple Current :
29.8A
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3mOhm @ 120Hz
Capacitance :
260000μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
143mm
Terminal Pitch :
22.2mm
Ripple Current @ High Frequency :
38.74A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
5.625 142.88mm
Ripple Current @ Low Frequency :
29.8A @ 120Hz
Datasheets
CGS264U016V5L
Cornell Dubilier Electronics CGS264U016V5L
CGS 260000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 29.8A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals