CGS263U010R3C
Mfr.Part #
CGS263U010R3C
Description
CAP ALUM 26000UF 10V SCREW
Bulk
Terminal Shape :
Binding Post
Ripple Current @ Low Frequency :
7A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
10V
Tolerance :
-10% +75%
Leakage Current :
3.06mA
Diameter :
35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
79.4mm
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm @ 120Hz
Capacitance :
26000μF
2000 hours
Reach Compliance Code :
Unknown
Ripple Current @ High Frequency :
9.1A @ 10kHz
Lead Pitch :
12.7mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
7A
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Datasheets
CGS263U010R3C
Cornell Dubilier Electronics CGS263U010R3C
CGS 26000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 7A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals