CGS254U010V4C
Mfr.Part #
CGS254U010V4C
Description
CAP ALUM 250000UF 10V SCREW
Diameter :
50.8mm
Tolerance :
-10% +75%
Voltage - Rated DC :
10V
Leakage Current :
9.49mA
Ripple Current @ High Frequency :
18.98A @ 10kHz
Number of Terminations :
2
Length :
104.775mm
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Ripple Current @ Low Frequency :
14.6A @ 120Hz
Lead Pitch :
22mm
Ripple Current :
14.6A
Height :
105mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Pitch :
22.2mm
Capacitance :
250000μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
CGS254U010V4C
Cornell Dubilier Electronics CGS254U010V4C
CGS 250000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 14.6A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals