CGS253U050W4C
Mfr.Part #
CGS253U050W4C
Description
CAP ALUM 25000UF 50V SCREW
Stock
11
In Stock :
11
Binding Post
Length :
104.78mm
Capacitance :
25000μF
1 (Unlimited)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
28.6mm
Published :
2013
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Ripple Current @ Low Frequency :
10.2A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
50V
Leakage Current :
6mA
Number of Pins :
2
Height :
105mm
Life (Hours) :
2000 hours
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
-10% +75%
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Ripple Current :
10.2A
Diameter :
63.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
13.26A @ 10kHz
Datasheets
CGS253U050W4C
Cornell Dubilier Electronics CGS253U050W4C
CGS 25000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 10.2A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals