CGS252U075R4C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGS252U075R4C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2500UF 75V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
4.16A @ 10kHz
Height :
105mm
Mount :
Chassis Mount
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Shape :
Binding Post
Tolerance :
-10% +75%
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
3.2A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Series :
CGS
Diameter :
35mm
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Lead Pitch :
12.7mm
Life (Hours) :
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Screw
Ripple Current :
3.2A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
96mOhm @ 120Hz
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
75V
Leakage Current :
2.6mA
Capacitance :
2500μF
Datasheets
CGS252U075R4C
Cornell Dubilier Electronics CGS252U075R4C
CGS 2500μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 3.2A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals