CGS232T500X4C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGS232T500X4C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2300UF 500V SCREW
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current :
8.7A
Voltage - Rated DC :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Termination :
Screw
Mount :
Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
8.7A @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Height :
105mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
76mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
2300μF
Terminal Pitch :
31.7mm
Published :
2013
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Series :
CGS
Lead Pitch :
31.75mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
13.05A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
47mOhm @ 120Hz
Number of Pins :
2
Tolerance :
-10% +50%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Datasheets
CGS232T500X4C
Cornell Dubilier Electronics CGS232T500X4C
CGS 2300μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 8.7A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals