CGS224U7R5U4C
Mfr.Part #
CGS224U7R5U4C
Description
CAP ALUM 220000UF 7.5V SCREW
Capacitance :
220000μF
Ripple Current @ Low Frequency :
13.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
17.03A @ 10kHz
Lead Pitch :
19mm
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Ripple Current :
13.1A
Tolerance :
-10% +75%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
1.750Dia 44.45mm
Diameter :
44.5mm
Life (Hours) :
2000 hours
Length :
104.775mm
Voltage - Rated DC :
7.5V
Height :
105mm
Leakage Current :
7.71mA
Datasheets
CGS224U7R5U4C
Cornell Dubilier Electronics CGS224U7R5U4C
CGS 220000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 13.1A 1.750Dia 44.45mm -40°C~85°C Polar 19mm Radial, Can - Screw Terminals