CGS222U040R2C
Mfr.Part #
CGS222U040R2C
Description
CAP ALUM 2200UF 40V SCREW
Stock
74
In Stock :
74
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
44mOhm @ 120Hz
Number of Pins :
Leakage Current :
6mA
Published :
2013
Capacitance :
2200µF
Height :
54mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.33A @ 10kHz
1 (Unlimited)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Diameter :
35mm
Lead Pitch :
12.7mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.1A @ 120Hz
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
40V
Tolerance :
-10% +75%
Ripple Current :
4.1A
Datasheets
CGS222U040R2C
Cornell Dubilier Electronics CGS222U040R2C
CGS 2200μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 4.1A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals