CGS222T450V5L
Mfr.Part #
CGS222T450V5L
Description
CAP ALUM 2200UF 450V SCREW
Lead Pitch :
22mm
Tolerance :
-10% +50%
Height :
143mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
51mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
5.625 142.88mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
5.97mA
Diameter :
50.8mm
Ripple Current :
6.9A
Ripple Current @ High Frequency :
10.35A @ 10kHz
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Ripple Current @ Low Frequency :
6.9A @ 120Hz
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
2200µF
Voltage - Rated DC :
450V
Datasheets
CGS222T450V5L
Cornell Dubilier Electronics CGS222T450V5L
CGS 2200μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 6.9A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals