CGS222T200R4C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGS222T200R4C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 200V SCREW
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Lead Pitch :
12.7mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
2013
Tolerance :
-10% +50%
Ripple Current :
5.8A
Voltage - Rated DC :
200V
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Leakage Current :
3.98mA
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
5.8A @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
8.7A @ 10kHz
Series :
CGS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Chassis Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
38mOhm @ 120Hz
Terminal Shape :
Binding Post
Pbfree Code :
yes
Termination :
Screw
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
35mm
Height :
105mm
Capacitance :
2200µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
CGS222T200R4C
Cornell Dubilier Electronics CGS222T200R4C
CGS 2200μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 5.8A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals