CGS183U075V3C
Mfr.Part #
CGS183U075V3C
Description
CAP ALUM 18000UF 75V SCREW
Lead Pitch :
22mm
2000 hours
Number of Pins :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Diameter :
50.8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
75V
Ripple Current @ Low Frequency :
8.9A @ 120Hz
Capacitance :
18000μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
11.57A @ 10kHz
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm @ 120Hz
Ripple Current :
8.9A
Tolerance :
-10% +75%
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Height :
79.4mm
Leakage Current :
6.97mA
Datasheets
CGS183U075V3C
Cornell Dubilier Electronics CGS183U075V3C
CGS 18000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 8.9A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals