CGS183U050V3C
Mfr.Part #
CGS183U050V3C
Description
CAP ALUM 18000UF 50V SCREW
Stock
35
In Stock :
35
Ripple Current :
6.8A
Voltage - Rated DC :
50V
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
-10% +75%
Published :
2011
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Diameter :
50.8mm
Ripple Current @ High Frequency :
8.84A @ 10kHz
Height :
79.4mm
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Ripple Current @ Low Frequency :
6.8A @ 120Hz
Polar
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
18000μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
6mA
Length :
79.375mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
34mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Lead Pitch :
22.225mm
Number of Pins :
2
Datasheets
CGS183U050V3C
Cornell Dubilier Electronics CGS183U050V3C
CGS 18000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 6.8A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals