CGS174U010V3C
Mfr.Part #
CGS174U010V3C
Description
CAP ALUM 170000UF 10V SCREW
Lead Pitch :
22mm
Height :
79.4mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Capacitance :
170000μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
10V
Diameter :
50.8mm
yes
Number of Pins :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
-10% +75%
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Ripple Current :
12.5A
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
79.375mm
Ripple Current @ High Frequency :
17.55A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
13.5A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
CGS174U010V3C
Cornell Dubilier Electronics CGS174U010V3C
CGS 170000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 12.5A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals