CGS173U040V4C
Mfr.Part #
CGS173U040V4C
Description
CAP ALUM 17000UF 40V SCREW
Diameter :
50.8mm
Leakage Current :
4.95mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Capacitance :
17000μF
Length :
105mm
Tolerance :
-10% +75%
Ripple Current :
10.4A
Voltage - Rated DC :
40V
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Ripple Current @ High Frequency :
13.52A @ 10kHz
Height :
109.52mm
Number of Pins :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
10.4A @ 120Hz
Lead Pitch :
22mm
Datasheets
CGS173U040V4C
Cornell Dubilier Electronics CGS173U040V4C
CGS 17000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 10.4A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals