CGS172T250V4C
Mfr.Part #
CGS172T250V4C
Description
CAP ALUM 1700UF 250V SCREW
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Voltage - Rated DC :
250V
Ripple Current @ High Frequency :
8.7A @ 10kHz
Leakage Current :
3.91mA
Tolerance :
-10% +50%
Capacitance :
1700μF
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5.8A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polar
Number of Pins :
2
Diameter :
50.8mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
22mm
Ripple Current :
5.8A
Height :
105mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
57mOhm @ 120Hz
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Published :
Datasheets
CGS172T250V4C
Cornell Dubilier Electronics CGS172T250V4C
CGS 1700μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 5.8A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals