CGS172T250V2L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGS172T250V2L
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1700UF 250V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
2.625 66.68mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
3.91mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Pitch :
22mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mount :
Chassis Mount
Ripple Current :
4.4A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
50.8mm
Dielectric Material :
Aluminium
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
6.6A @ 10kHz
Height :
67mm
REACH SVHC :
Unknown
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Published :
Capacitance :
1700μF
Ripple Current @ Low Frequency :
4.4A @ 120Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Tolerance :
-10% +50%
Terminal Shape :
Binding Post
Terminal Pitch :
22.2mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
CGS
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Termination :
Screw
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
CGS172T250V2L
Cornell Dubilier Electronics CGS172T250V2L
CGS 1700μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 4.4A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals