CGS162T200V3C
Mfr.Part #
CGS162T200V3C
Description
CAP ALUM 1600UF 200V SCREW
Stock
91
In Stock :
91
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Height :
79.4mm
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Ripple Current @ High Frequency :
6.9A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
4.6A @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Lead Pitch :
22.225mm
Voltage - Rated DC :
200V
2
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
2012
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
1600μF
Leakage Current :
6mA
Ripple Current :
4.6A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
74mOhm @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
50.8mm
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Tolerance :
-10% +50%
Datasheets
CGS162T200V3C
Cornell Dubilier Electronics CGS162T200V3C
CGS 1600μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 4.6A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals