CGS153U050V4C
Mfr.Part #
CGS153U050V4C
Description
CAP ALUM 15000UF 50V SCREW
Stock
40
In Stock :
40
Lead Pitch :
22.225mm
Published :
2012
Number of Pins :
2
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Diameter :
50.8mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
50V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Height :
105mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
10A
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current @ High Frequency :
13A @ 10kHz
Length :
104.78mm
Leakage Current :
6mA
Tolerance :
-10% +75%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Capacitance :
15000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
10A @ 120Hz
Datasheets
CGS153U050V4C
Cornell Dubilier Electronics CGS153U050V4C
CGS 15000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 10A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals