CGS143U025V2C
Mfr.Part #
CGS143U025V2C
Description
CAP ALUM 14000UF 25V SCREW
Lead Pitch :
22mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
5.6A
Diameter :
50.8mm
Leakage Current :
3.55mA
Published :
Capacitance :
14000μF
Ripple Current @ High Frequency :
7.28A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
5.6A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
37mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Tolerance :
-10% +75%
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Terminal Pitch :
22.2mm
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
54mm
Datasheets
CGS143U025V2C
Cornell Dubilier Electronics CGS143U025V2C
CGS 14000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 5.6A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals