CGS143U010R2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGS143U010R2C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 14000UF 10V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
6.37A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Series :
CGS
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
-10% +75%
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Screw
Leakage Current :
2.24mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
14000μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ Low Frequency :
4.9A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm @ 120Hz
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Ripple Current :
4.9A
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mount :
Chassis Mount
Number of Terminations :
2
Height :
54mm
Lead Pitch :
12.7mm
Terminal Shape :
Binding Post
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
35mm
Voltage - Rated DC :
10V
Datasheets
CGS143U010R2C
Cornell Dubilier Electronics CGS143U010R2C
CGS 14000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 4.9A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals