CGS142T450V4L
Mfr.Part #
CGS142T450V4L
Description
CAP ALUM 1400UF 450V SCREW
Ripple Current :
5.5A
Ripple Current @ High Frequency :
8.25A @ 10kHz
Capacitance :
1400μF
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Pitch :
22mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
69mOhm @ 120Hz
Height :
117.5mm
Diameter :
50.8mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5.5A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
4.625 117.48mm
REACH SVHC :
Unknown
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Screw
Number of Pins :
Leakage Current :
4.76mA
Tolerance :
-10% +50%
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Datasheets
CGS142T450V4L
Cornell Dubilier Electronics CGS142T450V4L
CGS 1400μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 5.5A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals