CGS142T450V4C
Mfr.Part #
CGS142T450V4C
Description
CAP ALUM 1400UF 450V SCREW
Height :
105mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
76mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
5A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
7.5A @ 10kHz
Tolerance :
-10% +50%
Ripple Current :
5A
Leakage Current :
4.76mA
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Pitch :
22mm
Capacitance :
1400μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
50.8mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Datasheets
CGS142T450V4C
Cornell Dubilier Electronics CGS142T450V4C
CGS 1400μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 5A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals