CGS142T200V3C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGS142T200V3C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1400UF 200V SCREW
Stock
37
In Stock :
37
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Series :
CGS
Tolerance :
-10% +50%
Voltage - Rated DC :
200V
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
4.4A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
3.17mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Lead Pitch :
22mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.4A @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Published :
2013
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Binding Post
Capacitance :
1400μF
Ripple Current @ High Frequency :
6.6A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Dielectric Material :
Aluminium
Termination :
Screw
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
81mOhm @ 120Hz
Height :
79.4mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
50.8mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
CGS142T200V3C
Cornell Dubilier Electronics CGS142T200V3C
CGS 1400μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 4.4A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals