CGS133U040R2C
Mfr.Part #
CGS133U040R2C
Description
CAP ALUM 13000UF 40V SCREW
Voltage - Rated DC :
40V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Leakage Current :
4.33mA
Height :
54mm
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Ripple Current @ Low Frequency :
6A @ 120Hz
Ripple Current :
6A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Diameter :
35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
7.8A @ 10kHz
Tolerance :
-10% +75%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
33mOhm @ 120Hz
Capacitance :
13000μF
Lead Pitch :
12.7mm
Datasheets
CGS133U040R2C
Cornell Dubilier Electronics CGS133U040R2C
CGS 13000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 6A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals