CGS131T350R2C
Mfr.Part #
CGS131T350R2C
Description
CAP ALUM 130UF 350V SCREW
Lead Pitch :
12.7mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
-10% +50%
Factory Lead Time :
16 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
683mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Capacitance :
130μF
Leakage Current :
1.28mA
REACH SVHC :
Unknown
Ripple Current @ High Frequency :
1.5A @ 10kHz
Ripple Current :
1A
Height :
54mm
Diameter :
35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
350V
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1A @ 120Hz
Datasheets
CGS131T350R2C
Cornell Dubilier Electronics CGS131T350R2C
CGS 130μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals