CGS124U016V4C
Mfr.Part #
CGS124U016V4C
Description
CAP ALUM 120000UF 16V SCREW
Leakage Current :
8.31mA
Ripple Current @ Low Frequency :
20.1A @ 120Hz
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
22mm
Voltage - Rated DC :
16V
Height Seated (Max) :
3.625 92.08mm
Height :
105mm
Capacitance :
120000μF
Polarization :
Polar
Terminal Pitch :
22.2mm
Diameter :
50.8mm
Tolerance :
-10% +75%
Ripple Current @ High Frequency :
26.13A @ 10kHz
Ripple Current :
20.1A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
CGS124U016V4C
Cornell Dubilier Electronics CGS124U016V4C
CGS 120000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 20.1A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals