CGS123U016R2C
Mfr.Part #
CGS123U016R2C
Description
CAP ALUM 12000UF 16V SCREW
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Voltage - Rated DC :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
31mOhm @ 120Hz
Diameter :
35mm
Capacitance :
12000µF
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Lead Pitch :
12.7mm
Ripple Current :
4.8A
Ripple Current @ Low Frequency :
4.8A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
-10% +75%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
6.24A @ 10kHz
Leakage Current :
2.63mA
Height :
54mm
Datasheets
CGS123U016R2C
Cornell Dubilier Electronics CGS123U016R2C
CGS 12000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 4.8A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals