CGS123U010R2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGS123U010R2C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 12000UF 10V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Screw
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Leakage Current :
2.08mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
4.6A @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Diameter :
35mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
4.6A
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Capacitance :
12000µF
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
10V
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Shape :
Binding Post
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
CGS
ESR (Equivalent Series Resistance) :
34mOhm @ 120Hz
Lead Pitch :
12.7mm
Height :
54mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.98A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
-10% +75%
Mounting Type :
Chassis Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Datasheets
CGS123U010R2C
Cornell Dubilier Electronics CGS123U010R2C
CGS 12000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 4.6A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals