CGS103U150V5L
Mfr.Part #
CGS103U150V5L
Description
CAP ALUM 10000UF 150V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
-10% +75%
Lead Pitch :
22mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Height Seated (Max) :
5.625 142.88mm
Diameter :
50.8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 120Hz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Pins :
Capacitance :
10000µF
Leakage Current :
7.35mA
Ripple Current @ Low Frequency :
12.7A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
150V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
143mm
Ripple Current @ High Frequency :
9.1A @ 10kHz
Ripple Current :
12.7A
Datasheets
CGS103U150V5L
Cornell Dubilier Electronics CGS103U150V5L
CGS 10000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 12.7A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals