CGS103U050V2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGS103U050V2C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 50V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
79.375mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
10000µF
Mounting Type :
Chassis Mount
Height :
54mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Diameter :
50.8mm
Termination :
Screw
Polarization :
Polar
Ripple Current :
4.9A
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Shape :
Binding Post
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Number of Pins :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
4.9A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
6.37A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Radiation Hardening :
No
Series :
CGS
ESR (Equivalent Series Resistance) :
49mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
-10% +75%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Lead Pitch :
22mm
Datasheets
CGS103U050V2C
Cornell Dubilier Electronics CGS103U050V2C
CGS 10000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 4.9A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals