CGR752U075V5L
Mfr.Part #
CGR752U075V5L
Description
CAP ALUM 7500UF 75V SCREW
Tolerance :
-10% +50%
Ripple Current :
16.2A
Capacitance :
7500μF
Height Seated (Max) :
5.625 142.88mm
Diameter :
50.8mm
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Pins :
Voltage - Rated DC :
75V
Height :
143mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.5mOhm @ 120Hz
Leakage Current :
3.375mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
22mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
18.63A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
16.2A @ 120Hz
Datasheets
CGR752U075V5L
Cornell Dubilier Electronics CGR752U075V5L
CGR 7500μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 16.2A 2.000Dia 50.80mm -40°C~105°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals