CGR313U040X4L
Mfr.Part #
CGR313U040X4L
Description
CAP ALUM 31000UF 40V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
31.7mm
Ripple Current :
30A
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Number of Pins :
Height :
117.5mm
Leakage Current :
4mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
4.625 117.48mm
Ripple Current @ High Frequency :
34.5A @ 10kHz
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Voltage - Rated DC :
40V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
31000μF
Tolerance :
-10% +75%
Ripple Current @ Low Frequency :
30A @ 120Hz
Diameter :
76mm
Lead Pitch :
31.75mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm @ 120Hz
Datasheets
CGR313U040X4L
Cornell Dubilier Electronics CGR313U040X4L
CGR 31000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 30A 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals