CGR222T075R4C
Mfr.Part #
CGR222T075R4C
Description
CAP ALUM 2200UF 75V SCREW
Leakage Current :
0.99mA
Diameter :
35mm
Voltage - Rated DC :
75V
Height :
105mm
Capacitance :
2200µF
Ripple Current @ High Frequency :
9.085A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Ripple Current @ Low Frequency :
7.9A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
7.9A
Lead Pitch :
12.7mm
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
-10% +50%
Datasheets
CGR222T075R4C
Cornell Dubilier Electronics CGR222T075R4C
CGR 2200μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 7.9A 1.375Dia 34.93mm -40°C~105°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals