CGR152U050R2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGR152U050R2C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 50V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.45mA
Published :
Capacitance :
1500μF
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Binding Post
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
12.7mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Screw
Diameter :
35mm
Tolerance :
-10% +75%
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric Material :
Aluminium
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
67.2mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
4.7A @ 120Hz
Series :
CGR
Ripple Current :
4.7A
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current @ High Frequency :
5.405A @ 10kHz
Height :
54mm
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CGR152U050R2C
Cornell Dubilier Electronics CGR152U050R2C
CGR 1500μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 4.7A 1.375Dia 34.93mm -40°C~105°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals