CGJ3E2C0G1H182J080AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGJ3E2C0G1H182J080AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 50V C0G 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
0.8mm
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
20 Weeks
Composition :
Ceramic
Thickness :
863.6μm
Applications :
Automotive
Tolerance :
±5%
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
CGJ
Height :
800μm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Length :
1.6mm
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
1800pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape (CT)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Weight :
2.012816mg
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Depth :
800μm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
TDK Corporation CGJ3E2C0G1H182J080AA
CGJ 1800pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)