CGJ3E1X7R0J225K080AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGJ3E1X7R0J225K080AC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 0603
Stock
703
In Stock :
703
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
0603
Case Code (Metric) :
1608
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Weight :
2.012816mg
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
787.4μm
Length :
1.6mm
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
6.3V
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
2.2μF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Composition :
Ceramic
Width :
0.8mm
Series :
CGJ
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Applications :
Automotive
Height :
800μm
Mount :
Surface Mount
TDK Corporation CGJ3E1X7R0J225K080AC
CGJ 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)