CGJ2B2C0G1H010C050BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGJ2B2C0G1H010C050BA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1PF 50V C0G 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive
Mount :
Surface Mount
Weight :
652.039032μg
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
CGJ
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.020 0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Thickness :
508μm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Width :
0.5mm
Capacitance :
1pF
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
500μm
TDK Corporation CGJ2B2C0G1H010C050BA
CGJ 1pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)