CG492U075V4C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CG492U075V4C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4900UF 75V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
22mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
75V
Mounting Type :
Chassis Mount
Diameter :
50.8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Series :
CG
Terminal Pitch :
22.2mm
Terminal Shape :
Binding Post
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
1.81865mA
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
4900μF
Termination :
Screw
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
-10% +75%
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
11.3A @ 120Hz
Height :
105mm
Polarization :
Polar
Published :
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
11.3A
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
12.995A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Chassis Mount
Datasheets
CG492U075V4C
Cornell Dubilier Electronics CG492U075V4C
CG 4900μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 11.3A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals