CG403U016V4C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CG403U016V4C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 40000UF 16V SCREW
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Screw
Mount :
Chassis Mount, Clamp
REACH SVHC :
Unknown
Ripple Current @ High Frequency :
16.905A @ 10kHz
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Ripple Current :
14.7A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Binding Post
Series :
CG
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
-10% +75%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Capacitance :
40000μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
22mm
Ripple Current @ Low Frequency :
14.7A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
2005
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Dielectric Material :
Aluminium
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Diameter :
50.8mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Height :
105mm
Datasheets
CG403U016V4C
Cornell Dubilier Electronics CG403U016V4C
CG 40000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 14.7A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals