CG332U025R2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CG332U025R2C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 25V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
4.715A @ 10kHz
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Series :
CG
Leakage Current :
0.86168mA
Published :
Diameter :
35mm
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
43mOhm @ 120Hz
Height :
54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitance :
3300µF
Ripple Current :
4.1A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Tolerance :
-10% +75%
Termination :
Screw
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Binding Post
Lead Pitch :
12.7mm
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
4.1A @ 120Hz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheets
CG332U025R2C
Cornell Dubilier Electronics CG332U025R2C
CG 3300μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 4.1A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals