CG152U075R3C
Mfr.Part #
CG152U075R3C
Description
CAP ALUM 1500UF 75V SCREW
16 Weeks
Reach Compliance Code :
Lead Pitch :
12.7mm
Capacitance :
1500μF
Leakage Current :
1.00623mA
Ripple Current :
4.7A
Ripple Current @ Low Frequency :
4.7A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.405A @ 10kHz
Diameter :
35mm
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Tolerance :
-10% +75%
Height :
79.4mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
75V
Datasheets
CG152U075R3C
Cornell Dubilier Electronics CG152U075R3C
CG 1500μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 4.7A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals