CG103U050X4C
Mfr.Part #
CG103U050X4C
Description
CAP ALUM 10000UF 50V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
10000µF
Ripple Current @ High Frequency :
17.94A @ 10kHz
Diameter :
76mm
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
15.6A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
-10% +75%
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Pitch :
28.6mm
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm @ 120Hz
Ripple Current :
15.6A
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Reach Compliance Code :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
105mm
Lead Pitch :
31.75mm
Leakage Current :
2.12132mA
Datasheets
CG103U050X4C
Cornell Dubilier Electronics CG103U050X4C
CG 10000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 15.6A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals