CFS1/4CT52R683J
Mfr.Part #
CFS1/4CT52R683J
Description
RES 68K OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Failure Rate :
Not Required
Pbfree Code :
yes
Length :
3.2 mm
Height - Seated (Max) :
Packing Method :
TR
Power Rating :
250mW
Tin/Copper (Sn/Cu)
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Features :
Product Length :
3.2mm
Package Length :
3.2 mm
Resistance Value (Ohm) :
68k
Tolerance :
5%
Mounting :
Through Hole
Military Standard :
Not Required
250
HTS Code :
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Voltage Rating :
250V
Size / Dimension :
0.067 Dia x 0.126 L (1.70mm x 3.20mm)
Lead Length (mm) :
14
Rated Temperature :
70 °C
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
-700 to 0(ppm/°C)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temp Range :
-55C to 155C
JESD-609 Code :
e2
Resistance Tolerance :
± 5%
- 55 C
Tolerance (+ or -) :
5%
Working Voltage :
250 V
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Packaging :
Tape and Reel
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Additional Feature :
FLAME PROOF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Resistance :
68000(ohm)
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
-700 to 0
Diameter :
1.7 mm
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
155
Product Width :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Lead Diameter :
0.45 mm
Product Length (mm) :
3.2
Lead Spacing (nom) :
Datasheets
CFS1/4CT52R683J
General Purpose, 68000(ohm), 0.25W, 1/4W, Carbon Film,