CFS1/4CT52R561J
Mfr.Part #
CFS1/4CT52R561J
Description
RES 560 OHM 5% 1/4W AXIAL
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Resistance :
560(ohm)
Resistors
Tolerance (+ or -) :
5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.067 Dia x 0.126 L (1.70mm x 3.20mm)
Diameter :
1.7 mm
Supplier Device Package :
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Qualification :
AEC-Q200
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Military Standard :
Not Required
Failure Rate :
Not Required
Packaging :
Tape and Reel
Lead Diameter :
0.45 mm
Type :
Carbon Film
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Package Length :
3.2 mm
Packing Method :
TR
Additional Feature :
FLAME PROOF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Voltage Rating :
250 V
HTS :
Height - Seated (Max) :
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
2
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Working Voltage :
250 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance Value (Ohm) :
560
Lead Length (mm) :
14
Length :
3.2 mm
Package Shape :
Cylindrical
Maximum Operating Temperature (°C) :
155
ECCN Code :
Carbon Film Resistors
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Lead Spacing (nom) :
Rated Temperature :
70 °C
Temperature Coefficient :
-450 to 350(ppm/°C)
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Tolerance :
5%
Datasheets
CFS1/4CT52R561J
FIXED RESISTOR, 560(ohm), 0.25W, 1/4W, Carbon Film,