CFS1/4CT52R121J
Mfr.Part #
CFS1/4CT52R121J
Description
RES 120 OHM 5% 1/4W AXIAL
Lead Length (mm) :
14
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Construction :
Tubular
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
HTS Code :
Height - Seated (Max) :
Voltage Rating :
250 V
Working Voltage :
250 V
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Resistance Value (Ohm) :
120
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
2
ECCN Code :
Length :
3.2 mm
Resistance :
120 Ohms
Pbfree Code :
yes
Package Length :
3.2 mm
Surface Mount :
Additional Feature :
FLAME PROOF
Packaging :
Tape and Reel
Lead Diameter :
0.45 mm
Maximum Operating Temperature (°C) :
155
Tolerance :
5%
Size / Dimension :
0.067 Dia x 0.126 L (1.70mm x 3.20mm)
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Temperature Coefficient :
- 450 PPM / C, + 350 PPM / C
Type :
Standard
Rated Temperature :
70 °C
Diameter :
1.7 mm
Datasheets
CFS1/4CT52R121J
FIXED RESISTOR, 120 Ohms, 0.25W, 1/4W, Carbon Film,